Osale ülemaalisel fotoaktsioonil “Eesti Minut”!

24. veebruaril kell 13.00 kuni 13.01 kutsuvad Eesti Pressifotograafide Liit ja riigikantselei kõiki Eesti elanikke ja külalisi ühe minuti jooksul pildistama ümbritsevaid inimesi, meeleolusid, nähtusi või loodust. See ei ole fotovõistlus, see on ajalooline hetk, millest meil on au paluda sind osa saama.

Saunikud söömas Harju-Jaanis. Foto: Heinrich Tiidermann. (Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu, F11684:201)
Saunikud söömas Harju-Jaanis. Foto: Heinrich Tiidermann. (Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu, F11684:201)

Pole oluline, kas oled metsas või tööl, istud peolauas või askeldad kodus – tee sellest foto ja saada see meile. Kui soovid, võid pildistamise ka ette valmistada ja läbi mõelda, mida sellel tähtsal päeval Eesti ajaloo jaoks jäädvustada. Võid kokku kutsuda oma küla rahva või minna naabrile külla. Mõtle, et kui sellest ettevõtmisest valmiks aastate pärast näitus ja sind palutakse uuesti teha samas paigas pilt, siis mida sooviksid seal sellest päevast näha. Pildista tavapärast elu-olu. Märka asju, nähtusi, maastikke, tänavaid ja muud, mis aja jooksul muutub. Praegune mood on kindlasti mõne aasta pärast ajalugu ja lastele huvitav vaadata. Tänapäevaseid tehnikaimesid näeme aastate pärast vaid muuseumis. Töid, mida praegu teeb veel inimene või loom, teeb tulevikus masin. Lühidalt: jäädvusta minuti jooksul hetk, mis täna on täiesti tavaline, kuid aastate pärast meie ühine ajalugu.

Fotode eesmärk on jäädvustada Eesti Vabariigi 95. aasta sünnipäeva, et ka järeltulevad põlved kogeksid seda hetke ja ajastut. Aktsiooni käigus tehtud pildid kogutakse kokku ja edastatakse koos autori nime ja kujutatu kirjeldusega säilitamiseks Eesti Rahva Muuseumi.

Osa võtma on oodatud kõik eestimaalased ja Eesti külalised. Pilte võib teha ühe minuti jooksul, ajavahemikul 13.00–13.01. Igalt autorilt oodatakse kahe nädala jooksul ühte fotot e-posti aadressile foto@eestiminut.ee. Samuti saab foto üles laadida veebilehel www.eestiminut.ee.

Seega haarakem mobiilid, “seebikad” või peegelkaamera ja tehkem ajalugu. Mida rohkem inimesi osaleb, seda rohkem erinevaid Eesti hetki üheskoos kogume. Sellel aastal tehtud pilte näidatakse pikema perioodi vältel ETV saates «Terevisioon». Pilte esitatakse alati koos autori nimega.

Ühispildistamine kordub viie aasta pärast, kui Eesti Vabariik tähistab 100. sünnipäeva. Sellest tulevasest projektist sünnib suur näitus ja fotoalbum. Ka osa käesoleval aastal tehtud piltidest jõuab sellesse väärikasse fotoalbumisse.

Üleslaetud piltide autoriõigused jäävad pildi tegijale, kuid piltide eest autoritasu ei maksta. Korraldajad lubavad fotosid projektiväliselt mitte kasutada, kui aga selline vajadus peaks tekkima, võetakse autoriga otse ühendust.

Ettevõtmist korraldab Eesti Pressifotograafide Liit (EPFL) ja toetab riigikantselei üritustesarjaEV95 korraldustoimkond.

Lähem info:
Koduleht: epfl.ee
Fotoaktsiooni projektijuht: Raigo Pajula, raigo@epfl.ee