2021. AASTA PARIMAD PRESSIFOTOD

Selgusid 2021. aasta parimad pressifotod.

Eesti Pressifotograafide Liidu (EPFL), Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) žürii, koostöös Canoni ja Overall Pro Shop’iga, valis 668 foto seast 2021. aasta Aasta Pressifoto ning parima uudis-, olemus-, spordi- ja portreefoto.

Zürii esimees oli Eesti Ekspressi peatoimetaja Merili Nikkolo. Eestist olid fotosid hindamas fotoajakirjanik Erik Peinar ja ajakirjanik ning tegevtoimetaja Hanna-Hulda Reinkort. Välismaised žüriiliikmed olid seekord Berliinis tegutsev tänava- ja dokumentaafotograaf Nikita Teryoshin ning Helsingin Sanomat fototoimetuse juht Markku Niskanen.

Kokku laekus konkursile 668 fotot. Fotod kandideerisid neljas erinevas kategoorias: uudis, olemus, portree ja sport. Osalejaid oli tänavu 61. Kategooriate lõikes võitnud tööde hulgast valis žürii omakorda parima töö, mis pälvis tiitli „Aasta Pressifoto 2021“.

Žürii avalikustas täna nominendid. Võitjad tehakse teatavaks Pressifoto näituse avamisel ja auhinnad antakse üle Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) korraldataval pressipeol 17. veebruaril 2022.

Iga kategooria võitja saab diplomi ja 1000 euro (neto) suuruse preemia. „Aasta Pressifoto 2021“ autor pälvib lisaks veel 1000 euro (neto) suuruse preemia.

Lugupeetud meediaväljaannete esindajad!

Kõik nomineeritud tööd on Aasta Pressifoto 2021 käsitlevate uudiste juures vabalt kasutatavad. Kohustuslik on avaldada pildiallkirjad ja viited foto autoritele koos autori poolt esindatava väljaande või meediaagentuuri nimega.

Nominendid saab alla laadida SIIT.

Aasta pressifoto 2021 nominendid:

UUDIS:

Henri-Kristian Kirsip, Delfi/ Ekspress Meedia
Matus ja Meeleavaldus
Koroonavastaste meeleavaldusega samal ajal toimus ka matus. Vähesed meeleavaldajad, need kes märkasid, langetasid kirstu väljatoomise hetkeks lipud ja pead.

Madis Veltman, Postimees
Meeleavaldus Navalnõi toetuseks
23. Jaanuaril 2021 toimus Tallinnas Vabaduse väljakul ja Venemaa Föderatsiooni Suursaatkonna ees meeleavaldus 17. jaanuaril Venemaal vahistatud opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi toetuseks. Navalnõi enda sõnul tunnistas FSB keemiarelvade ekspert Konstantin Kudrjavtsev üles, et föderaalne julgeolekuteenistus üritas meest tappa pannes tema aluspükstesse närvimürki. Sellest inspireerituna otsustas üks Navalnõi toetaja sümboolselt ühe trussikupaari vardasse tõmmata. Tema kõrval ilutses ka teine protestide sümboliks saanud ese – Putini palee 700€ hinnasildiga WC-potihari.

Kiur Kaasik, Eesti Päevaleht/ Ekspress Meedia
Tähelepanu keskpunktis
Pikk ja halva maiguga presidendi otsimise saaga leidis siiski õnneliku lõpu, kui 31. augustil valiti 72 poolthäälega järgmiseks Eesti Vabariigi presidendiks Alar Karis.

OLEMUS:

Elmo Riig, Sakala/ Postimees Grupp
Jumalate vahetus.
Kõpu kiriku altari ümbruses tegutsevad restauraatorid, et konserveerida altariseina maalinguid. Altarimaal võeti kunstiakadeemia professori Hilkka Hiiopi juhendamisel seinalt maha, ehisraamist välja ning viiakse Tallinna uuringutele.

Andres Putting, Delfi/Ekspress Meedia
Sinimustvalgelt punasel vaibal ühel sammul tulevikule vastu
11.10.2021 astus ametisse uus president Alar Karis ja koos lahkuva president Kersti Kaljulaidiga sammuti üle punase vaiba. Mõlemad vastu oma uuele tulevikule, koos Eestiga.

Liis Treimann, Äripäev
Matusepäev. Enam hullemaks minna ei saa
Suremine on Eestis tõusutrendis. COVID-19 pandeemial on selles oma roll, lisaks otsesele mõjule ka see, et vahepeal oli arstiabi kättedaadavus piiratud. Surm ja sellega seonduv on Eestis tabuteema. Fotolugu sellest, mis järgneb lahkumisele.

PORTREE:

Dmitri Kotjuh, Järva Teataja/ Postimees Grupp
Palved looduse heaks
Ukrainlasest munk Anatoli Ljutjuk tuli Eestisse kirikut ehitama ja jäi. Ta usub, et eestlased ja ukrainlased on paljuski sarnased ning soovitab lastele rohkem muinasjutte lugeda.

Kiur Kaasik, Eesti Päevaleht/ Ekspress Meedia
Müürilehe uus peatoimetaja Aleksander Tsapov

Erik Prozes, Postimees
Kabuli raamatukaupmees
Kabuli raamatukaupmees Ezatullah Zawab (55) ja teda poes abistav poeg Autallah, kes järjekordse elektrikatkestuse ajal õlilambiga oma isa portree jaoks valgustab. Samasugune pimedus on Talibani võimule tulekuga laskunud ka sealsele vaimuelule, mida siiski Ezatullahi sarnased inimesed elus hoida püüavad.

SPORT:

Argo Ingver, Delfi/ Ekspress Meedia
Ei ole halba suusailma
Käärikul toimunud suusaorienteerumise maailmameistrivõistlused tõid Eestile medalisaju ja raja suusaolud olid kohati muutumas nullilähedaseks. Sander Pritsik pidi seda omal käel tundma, kui tegi veidike vale raja valiku.

Urmas Luik, Pärnu Postimees/ Postimees Grupp
Pärnumaa ja Läänemaa meistrivõistlused maadluses
Noortele on võistlemine oluline koht, kus treenida võistlusnärvi.

Tairo Lutter, Postimees
See on võit, olümpiavõit!
Eesti epeenaiskonna(vasakult Erika Kirpu, Irina Embrich, Julia Beljajeva, Katrina Lehis) esimesed emotsioonipursked olümpiavõitjatena Tokyo 2020 olümpiamängudel aastal 2021.

Lisainfo:

Konkursi “Aasta Pressifoto 2021″ ja “Aasta Pressivideo 2021” projektijuht Heiko Kruusi; heiko@vanameister.pri.ee; telefon: 56483480.

EPFL juht Liis Treimann, 5128374; liis@epfl.ee