Selgusid 2010. aasta parimad pressifotod

Tallinn, 19. jaanuar 2011. Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) ja Eesti Pressifotograafide Liidu (EPFL) žürii valis täna toimunud koosolekul enam kui kaheksasaja foto seast 2010. aasta parima pressifoto ning mulluse parima uudisfoto, olemusfoto, spordi- ja portreefoto. Žürii avalikustas täna nominendid, võitjad tehakse teatavaks 4. märtsil toimuval pidulikul tseremoonial.

UUDISFOTO NOMINENDID:
Uudisfotode seast valis žürii preemia nominentideks Äripäeva fotograafi Andras Kralla (foto, millel Riigikogu liige ning kapo-komisjoni esimees Jaanus Rahumägi puhkab Kreeta villas, mis paberite järge kuulub tema belglasest sõbrale ning mille olemasolu poliitik kuni fotode nägemiseni eitas), Äripäeva fotograafi Erik Prozese (foto sotsiaalminister Hanno Pevkurist vastakuti alltöövõtjatega, kellele ministeeriumi tellimusel valminud Pärnu lastekodu peatöövõtja jättis raha maksmata) ning Eesti Päevalehe fotograafi Rene Suurkaevu (foto töötutest Tallinna tööbörsil pikas järjekorras).

Ühtekokku kandideeris uudisfoto auhinnale 288 fotot.

Suvitaja. Foto: Andras Kralla, Äripäev

Suvitaja. Foto: Andras Kralla, Äripäev


Riigikogu liige ning kapo-komisjoni esimees Jaanus Rahumägi suvitab Kreetal villas, mis paberite järge kuulub tema belglasest sõbrale. Kuigi Rahumägi on täiuslikuks puhkuseks saarele transportinud uue maasturi ning sõiduauto, mille reformierakondlasest riigikogulane deklareeris peale loo ilmsiks tulekut. Enne fotode nägemist eitas Jaanus Rähumägi kõike Kreetaga seonduvat.

Minister, anna aru! Foto: Erik Prozes, Äripäev

Minister, anna aru. Foto: Erik Prozes, Äripäev


Sotsiaalministeeriumi tellimusel Pärnu lastekodu peatöövõtjast ehitaja jättis alltöövõtjatele tasumata. Samaaegselt lastekodu avamisega nõudsid tüssatud alltöövõtjad väravas oma raha. Fotol jagab sotsiaalminister Hanno Pevkur neile omapoolseid selgitusi.

Töötud oma aega sisustamas. Foto: Rene Suurkaev, Eesti Päevaleht

Töötud oma aega sisustamas. Foto: Rene Suurkaev, Eesti Päevaleht


Tallinlased tööborsil järjekorras.

OLEMUSFOTO NOMINENDID:
Parima olemusfoto nominendid on Äripäeva fotograaf Andres Haabu (foto reklaamklipi „Vapruse kutse“ avalinastusel üksinda istuvast Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgema Sõjakooli ülemast major Vahur Murulaidist), Äripäeva fotograaf Andras Kralla (foto rongiga saabuvat presidenti ootavast turvamehest) ning Äripäeva fotograaf Raul Mee (foto IRLi rannapuhastuskampaanial Tallinnas Russalka juures osalenud ürituse väejuhist Sven Sesterist, keda saadavad prügikoristusreidil tema abikaasa ja toakoer).

Olemusfoto kategoorias esitati konkursile 324 tööd.

Kohe tuleb president. Foto: Andras Kralla, Äripäev

Kohe tuleb president. Foto: Andras Kralla, Äripäev


Presidendi turvameeskond on kohal, perroon-trepp tööülesandeks valmis seatud. Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves astus Balti jaamast rongile ning sõitis Eesti Raudtee Muuga depoosse tutvumisreisile.

Lahing kinosaalis. Foto: Andres Haabu, Äripäev

Lahing kinosaalis. Foto: Andres Haabu, Äripäev


Reklaamklipi “Vapruse kutse” esitlusega alustas kaitseväe värbamiskeskus jahti, et leida kinokülastajate seast uusi kadette sõjakooli ohvitseriks õppima. Esireas oli 3D reklaamklipi avalinastusele kaasa elamas ka Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgema Sõjakooli ülem major Vahur Murulaid.

Seal! Foto: Raul Mee, Äripäev

Seal! Foto: Raul Mee, Äripäev


IRL-i uhke kampaania Russalka aluse rannariba puhastuse nimel. Ürituse väejuht oli riigikogu liige Sven Sester, keda saatsid prügikoristusreidil tema abikaasa ja toakoer.

SPORDIFOTO NOMINENDID:
2010. aasta parima spordifoto nominendid on Õhtulehe fotograaf Joosep Martinson (foto „Kümnesse“, kus Rauno Pikkor sooritab Nordix suusakrossi poolfinaalis võimsat õhulendu üle piirde otse fotograafi peale) ja Postimehe fotograaf Raigo Pajula (foto meeste 4×10 teatesõidust ning foto Kristina Šmigunist vahetult pärast viimase medalilootuse purunemist.

Spordifoto kategoorias kandideeris 65 fotot.

Kümnesse! Joosep Martinson, Õhtuleht

Kümnesse! Joosep Martinson, Õhtuleht


Rauno Pikkor üritas Nordix suusakrossi poolfinaalis (20.03.2010) lootusetust seisust välja tulla ning surus gaasi põhja. Tulemus: võimas õhulend üle viraaži ääre ja maandumine fotograafi peale. Kõik pääsesid kerge ehmatusega.

Kõik on läbi. Foto: Raigo Pajula, Postimees

Kõik on läbi. Foto: Raigo Pajula, Postimees


Kristiina Shmigun katkestas suusavahetusega sõidu, millega kadus ka tema teine ja viimane medali lootus.

Tehtud. Foto: Raigo Pajula, Postimees

Tehtud. Foto: Raigo Pajula, Postimees


Meeste 4×10 teatesõit.

PORTREEFOTO NOMINENDID:
Lõppenud aasta parima portreefoto nominendid on Eesti Ekspressi fotograaf Annika Haas (foto Afganistani missioonil mõlemad jalad kaotanud noormehest, kes on Briti sõdurite rehabilitatsioonikeskuse Headley Court’i üks noorimaid patsiente), Postimehe fotograaf Mihkel Maripuu (foto kuue muhulase küüditamise eest kohtu all olnud endisest julgeolekutöötajast Rudolf Sisaskist, kes peidab andeks paludes näo kätesse) ning Nädalise fotograaf Siim Solman (lund lükkava traktoristi portree).

Portreefoto kategoorias laekus konkursile 140 fotot.

Lumemees. Siim Solman, Nädaline.

Lumemees. Siim Solman, Nädaline.


Portree lumekoristajast.

Kangelane. Foto: Annika Haas, Eesti Ekspress

Kangelane. Foto: Annika Haas, Eesti Ekspress


Briti sõdurite rehabilitatsioonikeskuse Headley Court\\\’i üks nooremaid patsiente, kes kaotas Afganistanis missioonil olles mõlemad jalad. Pärast vägagi lühikeseks jäänud teeninimisaega sai noormehest automaatselt kangelane, nagu kõiki rehabiliteerimiskeskuse asukaid ka kutsutakse.

Küüditaja. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees

Küüditaja. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees


Kuue Muhulase küüditamise eest kohtu all olnud endine julgeolekutöötaja Rudolf Sisask peidab näo kätesse ja palub andeks.

_____
Kõigi nelja kategooria võidutööde seast valis žürii aasta pressifoto, mille autor tehakse teatavaks 4. märtsil.

Fotožürii tööd juhatas Õhtulehe peatoimetaja Väino Koorberg, žüriisse kuulusid fotograafid Tiit Veermäe ja Jarek Jõepera, Leedu Pressifotograafide Ühingu esimees Jonas Staselis ning ajalehe Helsinkin Sanomat fototoimetuse juhataja Markku Niskanen.

EALL, EPFL ja Nikon premeerivad iga kategooria võidufoto autoreid diplomi ja 639,12 euroga (neto). Aasta pressifoto autor pälvib lisaks rahalise preemia 639,12 eurot (neto). Võitjad avalikustatakse 4. märtsil Tallinnas Õpetajate Majas toimuval tseremoonial.

Konkursile laekunud tööde paremikust koostab Eesti Pressifotograafide Liit ka näituse.

EALL 6461005

EPFL 5093950

Comments
9 kommentaari to “Selgusid 2010. aasta parimad pressifotod”
 1. Kaupo ütleb:

  Palju õnne nii korraldajatele kui nominentidele!

  Kaks ideed.

  Veebis ei peaks tööd nii suurelt väljas olema, üle brauseri vaadates ei ole see 100% fail esteetiline nauding ja vaevalt et autoreid ka rõõmustab. Olen pikalt mõelnud, et kuidagi peaksite ära sõnastama reglemendis ka “sündmuse kaal vs. foto sisulised väärtused”. St. mitmed fotod on sellised, kus väga spetsiifilist konteksti teadmata kaob pildi väärtus täielikult. WPP-l on muidugi teise kaaluga sündmused ja see teeb ka pildid universaalsemaks, aga minumeelest selle teema peale võiks mõelda.

  edu,
  K.

  • Erik ütleb:

   Tänan, Kaupo!

   Suured fotod on laadimiseks pressile, kasutamaks neid soovi korral konkursi tulemuste kajastamisel.

   Mis puutub konteksti ja foto vahelisse tasakaalu, siis pressifotograafiaga lähemalt kursis olevad inimesed on sellele samuti mõelnud. Pressifoto hindamisel toimub nende kahe vahel pidev kompromisside otsimine. Universaalse valemi ja reeglistiku väljatöötamine pole võimalik ega vajalikki.

   Märtsi teises pooles oled oodatud külastama näitust Viru Keskuse aatriumis.

   Aitäh kaasa mõtlemast. -erik

 2. Raul Mee ütleb:

  Ega meil kodukandis siin väga nii vingeid pressifoto võimalusi õnneks või kahjuks polegi. Eurotulek ja majanduskriis tulevad esimeste asjadena meelde. Kahjuks neid on suht keeruline ja raske pildistada heale pressifotole vääriliselt. Pidulikult pressiürituselt naljalt tähtsast asjast elusat pilti ei saa. Eks fotograafid peavad rohkem vaeva nägema. Vinge “tähtsat asja” kajastav foto lööb alati vinge “mitte tähtsat” asja kujutava foto laualt. Seda ei saa sõnastada. Hullult vaeva peab nägema. Mõni koolitus oleks vast abiks…et noored püssid teaksid kuidadas ja mille nimel vaeva näha.

 3. Raul Mee ütleb:

  Eesti liidu jõud jääb vist korraliku koolituse korraldamiseks väheseks. Võiks äkki kaaluda sellist eesti-läti-leedu ühist koolitust. Oli kunagi au osaleda ühel selliselt. Jättis kustumatu jälje:)

  • Erik ütleb:

   Muide, leedukad korraldavad juba mitmendat aastat rahvusvahelisi workshoppe/seminare. Kolmepäevased. Välislektoritega. Olen neid ka promonud, kuid eestlased pole seni osalenud. Sel aastal teen juba varem ja veel suuremat kisa:) Võiks kaaluda ka liidu kaudu organiseeritud osalemist. Aga tasuta seda kindlasti ei paku.

   WPP kaheaastane koolitus, millest räägid, oli absoluutne tippkoolitus. Olen mõelnud, et head koolitust pole mõtet humanitaarabina pakkuda. Raskelt teenitud isikliku raha eest õppides ollakse rohkem motiveeritud:)

 4. Andras ütleb:

  koolitusest oleks siis abi, kui õpitut saab kasutada igapäevtöös. mulle paraku tundub et minu ja minu töökaaslaste puhul investeering ei tasuks ära. lihtsalt igapäevane töö on suurel hulgal kaugel suurest pressifotograafiast.

  • Erik ütleb:

   Kirjutasin pika jutu, mille kokkuvõte on: Meis endis kinni.

   • Andras ütleb:

    ma siinkohal ei räägi isegi tellimuste täitmisest, vaid suurest enamusest mis jäävad uudisfotost või sündmusest või olemusest kaugele ning millega saab hakkama liikluskaamera.

    • Erik ütleb:

     Ausalt öeldes mulle tundub täpselt vastupidi, et võimalusi on rohkem, kui ma teha oskan ja suudan.

Leave A Comment